כותרת

וְכָךְ לָקַח לִי שִׁשִּׁים שָׁנָה תְּמִימוֹת עַד שֶׁהֵבַנְתִּי, כִּי הַמַּיִם הֵם הַטּוֹב שֶׁבַּמַּשְׁקָאוֹת, וְכִי הַלֶּחֶם הוּא הַטָּעִים בַּמַאֲכָלִים, וְכִי אֵין עֵרֶך אֲמִתִּי לְאָמָּנוּת כָּלְשֶׁהִי אֶלָּא אִם תַּחְדִּיר מְעַט אשֶׁר לְלֵב הָאָדָם. / טאהא מוחמד עלי מערבית: סלמאן מצאלחה יולי 2011


יום שבת, יולי 15, 2017

פועלת קשה כדי להישאר באורחברה יקרה כתב לי :" נינו יקר, אני חייבת להעביר לך את מה שכתבה ועשתה אחת התלמידות בקורס כתיבה יוצרת בעקבות אחד הצילומים שלך שהוצגו בקרקוב !! תראה איזו פעולה זה חולל בעולם "

" את הקטע הבא כתבתי בתרגיל שביצענו בכיתה בעקבות צפייה בתמונות. בחרתי בתמונה בה רואים מקום מאוד בנוי, הרבה בטון, מקום שנראה לכאורה ללא שום פיסת טבע. אך באותו מקום יש בפינה שטח קטנטן בו יש מעט צמחייה. בצמחייה ישנה נערה השוקדת על טיפוח הגינה הקטנה, ונראית מרוכזת מאוד בעשייתה. האור והצל משחקים תפקיד חשוב בתמונה (נקודה אליה התייחסתי בטקסט), כאשר השטח הבנוי חשוך, ושטח האדמה מואר.


הקטע אותו כתבתי:
בחורה צעירה, מי יודע מה קרה לה?
בחורה צעירה, שאולי חרב עליה עולמה.
אולי, פשוט, מחפשת את האור.
את הנקודה
הקטנה,
החיובית,
כמו הגינה הקטנה והמוארת,
הנמצאת בחשכה הגוברת.

הסבר:
כשהיינו צריכים לבחור תמונות, התמונה הזאת ישר קרצה לי, ויש לי גם הסבר למה. אני גרה בבית בלי גינה, אך יש לנו בבית מרפסת ובה יש אדנית עם אדמה. בעבר היינו מגדלים בה דברים, אך כבר המון המון שנים שאין בה כל שימוש, ומלבד אדמה מאוד מאוד יבשה – אין בה כלום. בקיץ האחרון החלטתי כי אני רוצה לטפח את האדנית, לטפל בה ולגדל בה דברים. את דברי אלה אמרתי כשאין לי כל ידע על חקלאות, אך החלטתי לנסות משהו חדש. למרות ההצהרה שלי, לא ידעתי מאיפה להתחיל ומה לעשות, ולא מצאתי זמן כדי להכין את המקום לשתילה. אך במשך חודשים רבים תכננתי 'מתישהו' לעשות את זה. התמונה שבה בחרתי הזכירה לי את פיסת האדמה שלי, נקודת הטבע הקטנה בתוך השטח הבנוי.
אך פה נגמר הדמיון בין המציאות לתמונה. את הטקסט כתבי על הנערה שבתמונה, שהייתה נראית לי קצת דיכאונית, ונזכרתי כי יש האומרים שחקלאות היא תרפיה טובה לנפש. אני, ברוך ה', לא עובדת באדמה כדי להתגבר על טראומה, ולא חרב עלי עולמי. הרעיון לטקסט נבע בעיקר מהאור והצל בתמונה, ועל נקודה זו יצרתי הקבלה בין האור הפיזי בתמונה, לבין חיפוש אחר האור בחיים, ובין החושך בחיים לחושך בתמונה. הצל רב יותר מהאור בתמונה, אולי עוד מעט השמש תזוז וגם הגינה תהיה באפלה, אך הנערה פועלת קשה כדי להישאר באור.
ובחזרה אלי – בעקבות אותו שיעור החלטתי סוף סוף לטפל באדנית שלי. זה היה הרבה יותר קשה ממה שחשבתי, ודרש המון עבודה. האדמה הייתה כל כך קשה, עד שהייתי צריכה לשבור אותה בעזרת מקדחה, לאסוף אותה ולזרוק. אבל זאת הייתה עבודה מספקת. הכנסתי אדמה חדשה, ושתלתי שתילי מלפפונים ומלונים. אני מאוד מרוצה מהגינה שלי, ולכן כשהתבקשתי לבחור טקסט, ישר חשבתי על הטקסט הזה, שהשפיע עלי גם מעבר לשיעור. כיף לראות שתוך זמן קצר מאוד העבודה שלי נשאה פרי (או ירק)!"

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

אשמח לתגובתכם!
בתיבה "הגב כ:" ביחרו באפשרות ,שם/כתובת אתר
והכניסו את שימכם.

©Copyright 2009 -Nino Herman All Rights Reserved
כל הזכויות שמורות © לנינו הרמן.
אין להעתיק או להפיץ תמונה, תמונות או קטעים מתמונה בשום צורה ובשום אמצעי, לרבות אמצעי אלקטרוני או טכני, ללא אישור בכתב מנינו הרמן. שימוש בתצלומים, העתקת כתוב, סיפורים או רשימות בכל צורה ואופן ובכל אמצעי כפופה לקבלת אישור מהכותב או מבעלי הזכויות.

All images in Nino herman Blog except where noted, are the exclusive property of Nino Herman and are protected under international copyright laws. The images may not be reproduced, copied, transmitted or manipulated without the written permission of the author. If you wish to use any of the images in this Blog, please contact Nino Herman email: Ninoherman@gmail.com