כותרת

וְכָךְ לָקַח לִי שִׁשִּׁים שָׁנָה תְּמִימוֹת עַד שֶׁהֵבַנְתִּי, כִּי הַמַּיִם הֵם הַטּוֹב שֶׁבַּמַּשְׁקָאוֹת, וְכִי הַלֶּחֶם הוּא הַטָּעִים בַּמַאֲכָלִים, וְכִי אֵין עֵרֶך אֲמִתִּי לְאָמָּנוּת כָּלְשֶׁהִי אֶלָּא אִם תַּחְדִּיר מְעַט אשֶׁר לְלֵב הָאָדָם. / טאהא מוחמד עלי מערבית: סלמאן מצאלחה יולי 2011


יום חמישי, יולי 23, 2020

"משהו באנושות מכיל יותר רצח ואונס נשים מאשר חשיפה של הגוף הנשי"


 

Dave Killen 


  שירה מייקין / הארץ :"השעה היתה כמעט 2:00 לפנות בוקר. עירומה לגמרי, מלבד מסכה שחורה וכובע צמר, הגיחה המפגינה בין ענני הגז המדמיע בהפגנה בפורטלנד שבאורגון ביום שבת. היא צעדה למרכז הכביש והתיישבה ברגליים פשוקות - כמעט בהתרסה - מול הסוכנים הפדרליים והשוטרים החמושים, עמוסים במדי שרד, מסכות גז וקסדות. הצילום המפעים, שצילם צלם העיתונות המקומי דייב קילן, הפך במהרה לוויראלי ברחבי העולם והמפגינה האלמונית זכתה לכינוי הולם - אתנה העירומה, דימוי כמעט סוריאליסטי של נחישות אנושית ועוצמה נשית אל מול נציגיהם חסרי הפנים של מנגנוני המדינה והכוח. מפגינה מול שוטרים, אשה מול גברים, שללא מלים כמו אומרת להם: "הכוח שלי גדול משלכם. אני מקור העולם. בזכותי אתם קיימים, בזכותי באתם לעולם. הייתי כאן לפניכם ואהיה כאן אחריכם"."שיראל אלכסנברג:

"משהו באנושות מכיל יותר רצח ואונס נשים מאשר חשיפה של הגוף הנשי, במיוחד אם היא נעשית ביוזמת האישה (כי אז זה יוצא משליטה). להתפשטות אישה במרחב הציבורי יש כוח ועוצמה שמאיימים על החברה ומפעילים אצלה פחדים קמאיים בקטע מטורף. על רקע המנורה בתמונה שמוציאה השבוע אנשים משלוותם, אי אפשר שלא לספר כאן על חנה בת מתתיהו - שנהוג לומר שפעולתה הציתה את מרד החשמונאים באקט דומה. באותם ימים השלטון היווני לקח נשים יהודיות "להיבעל אצל ההגמון" בליל חתונתן. הגזירה נמשכה כמעט ארבע שנים, עד שחנה נישאה וכמחאה על הגזירה התפשטה מול כל האורחים המכובדים בסעודת חתונתה. באותו הרגע אחים שלה רצו להרוג אותה מרוב הבושה/הפחד מהלשנה לשלטון, והיא נזפה בהם על העיוות הנורא. היא שיקפה להם את האבסורד, את המצב המעוות ואת הפרופורציות: "שמעוני אחי ודודי, ומה אם בשביל שעמדתי לפני צדיקים ערומה בלי שום עברה הרי אתם מתקנאים בי, ואין אתם מתקנאים למסרני ביד ערל להתעולל בי". המדרש מספר שהאחים קלטו את המסר, ומכאן התחיל המרד שאנחנו חוגגים בחנוכה.

*

מבלי להכנס עכשיו להשוואות מפורטות בין ההקשר השלטוני אלא לפעולה עצמה ולהתעסקות הכמעט-אובססיבית בה - נראלי שיש "עוולות" יותר גדולות שראוי להן להיות בכותרות, ושזה מה שגם ס' ניסתה להראות.

*

אנחנו בתשעת הימים. מסופר שלקראת חורבן הבית הכהנים היו מושחתים, תאבי בצע וכבוד. יום אחד כהן רצח כהן אחר תוך כדי עבודת הקודש בבית המקדש, ונחשו במה השיח מסביב עסק? נכון! הם דאגו לטהרת הכלים, שמא חלילה הם נטמאו מטומאת המת (אולי גם המנורה?). כמו כן, האבסורד. ההאחזות בקדושת הסמלים כחיפוי על שפיכת הדם הממשי של החיים עצמם."

‏‎Albert Swissa‎‏ עדכן את תמונת הנושא שלו.
שד אחד במציאות שווה אלף מנורות עיוורות (או עבריות) מן העבר.

 (אני יודע שכוונת המנורה היא אור לגויים, אבל בפועל היא חושך גזעני!)
.
Amnon Grof
ל, ואולי אם מישהי תוריד חולצה יהיה אפשר לדבר על זה בתקשורת.
אני לא אנרכיסטית, אני מאמינה במדינה שדואגת לאזרחים שלה, אני אוהבת את המדינה שלי ואני רוצה להתפרנס פה בכבוד. שר בלי תיק מקבל 50 אלף שקל ועובדת סוציאלית עם 500 תיקים מקבלת בערך 5 וחצי אלף שקל. 'ביזוי סמלי המדינה' קרא לזה יו"ר הכנסת, אבל בעיניי זה לא ביזוי, שיזכור מאיפה הוא בא.
זה הגוף שלי. אני יודעת שזה מפחיד הרבה אנשים, אבל בסוף המחאה הזאת מאוד לא אלימה. ואם זה הנשק שנשאר לי, זה הנשק שאשתמש בו."
---
התצלום: EPA
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

אשמח לתגובתכם!
בתיבה "הגב כ:" ביחרו באפשרות ,שם/כתובת אתר
והכניסו את שימכם.

©Copyright 2009 -Nino Herman All Rights Reserved
כל הזכויות שמורות © לנינו הרמן.
אין להעתיק או להפיץ תמונה, תמונות או קטעים מתמונה בשום צורה ובשום אמצעי, לרבות אמצעי אלקטרוני או טכני, ללא אישור בכתב מנינו הרמן. שימוש בתצלומים, העתקת כתוב, סיפורים או רשימות בכל צורה ואופן ובכל אמצעי כפופה לקבלת אישור מהכותב או מבעלי הזכויות.

All images in Nino herman Blog except where noted, are the exclusive property of Nino Herman and are protected under international copyright laws. The images may not be reproduced, copied, transmitted or manipulated without the written permission of the author. If you wish to use any of the images in this Blog, please contact Nino Herman email: Ninoherman@gmail.com